Kampanyalar
butik
butik
Eğitim Dergisi

Türkçe Nasıl Çalışılır

Her gün hepimiz günlük hayatımızda dil sayesinde insanlarla birebir iletişime geçiyoruz. Dili kullanırken o dilin kurallarına ilişkin özel bir dikkat ve özen göstermemize gerek olmasa da konuştuğumuz dilin kurallarını bilmek zorundayız. Dil ve Anlatım dersi hem konuştuğumuz dilin kurallarını öğrenmemizi sağlar hem de anlatımımızı güçlendirmek adına önemlidir. Bu derse çalışırken öncelikle göz önüne almamız gereken sorular ,sınavın da büyük kısmını oluşturan, anlamla ilgili sorulardır. Dil ve Anlatım dersine çalışmak salt dil bilgisi çalışmakla olmaz. Dersin içeriği ve sınav sorularının ağırlığının okuduğunu anlama üzerine kurulduğunu düşünürsek bu çalışma çok okumakla yapılabilir. Bugün öğrencilerin en çok zorlandığı soru tipi olan ‘’paragrafta anlam’’ soruları ancak okuma alışkanlığı kazanılması ile başarılabilecek soru tipleridir. Okuma kabiliyetini geliştirme kişinin hem okuduğu metni daha çabuk kavramasını hem de bir metne uzun süre dikkatini yoğunlaştırabilmesini sağlar.

Dil ve Anlatım’ ın dilin kuralları ile ilgili olan dil bilgisi kısmı ise bazen çok karışık gibi görülse de aslında kurallara dayalı olması bakımdan kavranması ve başarılı olunması da daha kolaydır. Dil konuşurken fark edilmeyen fakat doğal olarak oluşmuş kuralara bağlıdır. Bu kuralları öğrenmek ise asında basittir yalnızca kendimizi nasıl ifade ettiğimizi düşünerek bile bu kurallar bütününü kavrayabiliriz. Üstelik  anlam sorularında karşımıza çıkabilecek yanıltıcı çeldirici ifadeler dil bilgisi sorularında yer almaz. Bizim için bu kısımda önemli olan öğrendiğimiz, bir sistem üzerine kurulu gramer bilgimizi sorular üzerinde kullanmaktır. Üstelik gramer ezber gerektiren bu sebeple çabuk unutulacak bir şey de değildir, sistemli bir şekilde öğrenildiğinde hata yapma oranının çok az olduğunu görürüz. Bu kuralları öğrenmek için öğrencinin kendi oluşturduğu bir tablo yararlı olacaktır. Tüm kural ve istisnaları bütün olarak oluşturup yazdığı bu tablo hem sürekli olarak tüm bilgileri bir arada görmesini sağlar hem de öğrenmeyi kolaylaştırır.

Türkçe – Edebiyat Zümresi

PARAGRAF SORULARINI OKUMAK

Öğrencilerin çoğu Türkçe sorularındaki paragrafları okurken sıkıldıklarını söyler. Türkçe sorularının paragraf biçiminde olanları okuma alışkanlığı gerektirdiği için öğrencilerin bu kendince şikayetleri haklı sebebe dayanıyor diyebiliriz.

Küçük yaşlardan itibaren kazanılması gereken okuma alışkanlığı yerinde ve gerektiği şekilde oluşmadıysa okuma ve anlama güçlüğü olması kaçınılmazdır. İşte Türkçe sorularının sözüm ona sıkıcılığı buradan kaynaklanmaktadır.

Kitap okumayı seven öğrencilerin Türkçe dersinden YGS’ ye hazırlanmak gibi bir kaygıları olmadığı görülmektedir. 2012 YGS’ de sorulan 40 Türkçe sorusundan 33’ü okuduğunu anlama ve anladığını ifade etmeye dayalıydı. Kalan 7’ si dil alanından sorulardı. Dil Bilgisi konuları da abartılı gramer konularıyla ayrıca bir sorundur zaten öğrenci için…

Ancak kitap, gazete veya dergi okumayı özümsemiş öğrenciler, paragraf sorularını okurken sıkılmadı ve okuma alışkanlığı olmayan öğrencilere göre daha başarılı bir sınav çıkardı. Böylece diğer derslere daha fazla vakit kalmış oldu. 2012 YGS Türkçeden de anlaşılacağı üzere artık okuyan, yorumlayan kazanıyor; okumayan, okuduğunu anlayamayan sıkılıyor.

Haydi arkadaşlar, kendimize uygun kitaplar bulalım, güncel haberler okuyalım ve okumanın hazzını yaşayalım. Kesinlikle paragraf sorularında sıkılmayacaksınız. Çözüm belli…

 

Donanım Vip Eğitim

Butik Dershane – Etüt Merkezi – Özel Ders Merkezi

Bakırköy 0212 660 3 847